Wymiana polsko-niemiecka 2017/2018

wymiana logo

Tegoroczna wymiana polsko-niemiecka z młodzieżą ze Stuttgartu odbyła się tradycyjnie w dwóch terminach. W dniach 15.09.2017-22.09.2017 gościła w naszej szkole grupa młodzieży ze Stuttgartu wraz z opiekunami, a od 20.10. do 27.10.2017 grupa polska była z rewizytą w Niemczech.

W ramach wymiany uczniowie realizowali projekt kulinarny :” Essen gut, allesgut”. Realizacja projektu polegała na wspólnym gotowaniu tradycyjnych potraw niemieckich i polskich oraz opracowaniu książki kucharskiej.

Oprócz intensywnej pracy nad projektem młodzież niemiecka oraz opiekunowie mogli poznać zabytki i atrakcje naszego miasta oraz uczestniczyć w wycieczce do Krakowa i Oświęcimia. Z kolei podczas pobytu w Niemczech nasi uczniowie zwiedzili Stuttgart i okolice oraz pojechali na wycieczkę do Ulm.

W programie znalazły się także takie aktywności, jak wspólne gotowanie, zajęcia plastyczne (przygotowanie plakatów) oraz gry i zabawy integracyjne, podczas których uczestnicy projektu mogli poznać się wzajemnie.

Udział w projekcie był dla uczestników wymiany cennym doświadczeniem, ponieważ pozwolił poznać ciekawych ludzi, zwyczaje, zaprzyjaźnić się mimo odmiennych kultur i obalić niesłuszne stereotypy dotyczące obu narodowości. Ponadto jedną z największych zalet tego przedsięwzięcia, jest możliwość spotkania się z żywym językiem, którego nasi uczniowie zaczęli uczyć się od niedawna i sprawdzenia możliwości porozumiewania się również w języku angielskim.

Wspólnie spędzony czas minął niestety szybko. Czekamy już z niecierpliwością na kolejną wymianę, która odbędzie się w przyszłym roku szkolnym we wrześniu 2018r.

Wymiana polsko – niemiecka odbywa się dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która od wielu lat dofinansowuje corocznie nasz program.