Wymiana polsko-niemiecka 2014/2015

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Łodzi (XXXII LO  i  Gimnazjum Nr 34) - Jörg Ratgeb Schule w Stuttgarcie

Wymiana odbywa się już od 17 lat, w czasie których uczniowie naszych szkół realizowali  z kolegami z Niemiec różne projekty, między innymi: muzyczne, teatralne i plastyczne. W obecnym roku szkolnym zrealizowaliśmy projekt teatralno- muzyczny. W ramach tego projektu napisaliśmy i wystawiliśmy dwujęzyczną, polsko- niemiecką unowocześnioną wersję dramatu Williama Szekspira „ Romeo i Julia” pod nowym tytułem „ Rüdiger i Renia”.

Prace nad projektem rozpoczęliśmy we wrześniu w Łodzi, kiedy to przyjechali nasi partnerzy ze Stuttgartu, a ukończyliśmy w październiku w Stuttgarcie, gdy pojechaliśmy z rewizytą. Wspólnie nie tylko realizowaliśmy projekt, ale też spędzaliśmy wolny czas  pokazując naszym gościom Łódź, bawiliśmy się razem w Manufakturze, a nasi koledzy pojechali też na wycieczkę do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Będąc natomiast  w Niemczech zwiedzaliśmy Stuttgart i pojechaliśmy na wycieczkę do Strassburga.

Udział w wymianie to bardzo dobra zabawa i przygoda. Można poznać miłych ludzi, ich zwyczaje, warunki życia, bo przecież mieszkamy tydzień w rodzinach niemieckich, a równocześnie realizujemy projekt edukacyjny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów gimnazjum.

A teraz kilka istotnych informacji odnośnie wymiany w przyszłym roku szkolnym 2014/ 2015:
- projekt będzie nosił tytuł „ Stuttgart i Łódź w legendach”, a jego koordynatorem będzie p. Małgorzata Goździecka
- w dniach 18- 26 września 2014 uczniowie naszych szkół przebywają w Stuttgarcie
- od 17 do 24 października 2014 gościmy w Łodzi naszych partnerów ze Stuttgartu
- koszt przyszłorocznej wymiany to 500 PLN
- chęć uczestnictwa w wymianie zgłaszamy do nauczycieli j. niemieckiego : p. Grażyny Klimczak,
 p. Anny Monikowskiej, p. Izabeli Jaworskiej
- komunikacja między uczestnikami wymiany odbywa się w j. angielskim, zatem znajomość j. niemieckiego nie jest wymagana, choć oczywiście mile widziana.

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w wymianie, liczy się kolejność zgłoszeń!

Zobaczcie zdjęcia z poprzedniej wymiany: Galeria 24