BIP

Wystawa IPN w 36. Rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Pracownicy oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Łodzi są autorami wystawy „Kapłan i wychowawca. Ojciec Stefan Miecznikowski”, która gości w naszej szkole z okazji 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla NSZZ „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, władze PRL postanowiły rozprawić się z opozycją. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziła stan nadzwyczajny, polegający na przejęciu władzy przez wojsko. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Stan wojenny trwał od 13 grudnia 1981 r. do 22 lipca 1983 r.

wystawa stan wojenny 01  wystawa stan wojenny 02  wystawa stan wojenny 03wystawa stan wojenny 04  wystawa stan wojenny 05 wystawa stan wojenny 06

Legendą łódzkiej „Solidarności” był jezuita Stefan Miecznikowski (1921 – 2004). W czasie stanu wojennego organizował pomoc dla internowanych i ich rodzin. W każdą niedzielę odprawiał mszę w intencji Ojczyzny. Był wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez milicję. Za swoją niezłomna postawę otrzymał liczne medale i odznaczenia, a wśród nich tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi.

Młodzież z klasy II A naszego liceum wzięła udział w wykładzie i warsztatach związanych z historią stanu wojennego oraz działalnością o. Stefana Miecznikowskiego. Poprowadzili je pracownicy BEN IPN: p. Grzegorz Nawrot i p. Bartłomiej Kluska. Zaś nauczyciele historii przeprowadzają lekcje o tej tematyce zarówno dla klas gimnazjalnych, jak i licealnych naszego zespołu.