Sesja popularnonaukowa „Zbrodnie niemieckie w Polsce w latach 1939–1940. Od Intelligenzaktion do Akcji AB”

Kolejnym elementem projektu „Pamiętamy o łódzkich ofiarach Intelligenzaktion (1939-1940)” stała się sesja popularnonaukowa przygotowywana przez Oddziałowe Biuro Badań Historycznych, króra odbyła się 10 listopada. Przedsięwzięcie zrealizowane w Instytucie Europejskim w Łodzi nosiło tytuł „Zbrodnie niemieckie w Polsce w latach 1939–1940. Od Intelligenzaktion do Akcji AB”.

Oprócz naszej gimnazjalnej drużyny w sesji wzięli udział uczniowie klasy I D XXXII LO (naszego zespołowego liceum) pod opieką p. Beaty Andrzejczak.

Spotkanie otworzył dr Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego IPN. W programie znalazło się wystąpienie dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego, pracownika delegatury IPN w Kielcach, pt. Niemieckie działania eksterminacyjne wobec ludności polskiej w pierwszym roku okupacji (wrzesień 1939-sierpień 1940), a także referat dr. Olgierda Ławrynowicza(Instytut Archeologii UŁ) pt. Intelligenzaktion w podłódzkich lasach w świetle badań terenowych.

W drugiej części spotkania p. Artur Ossowski, p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, zaprezentował film z warsztatów edukacyjnych dla uczniów zrealizowanych 25 października w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Po projekcji nastąpiła prezentacja prac i rozstrzygnięcie konkursu na projekt upamiętniania łódzkich Ofiar Intelliganzaktion w przestrzeni miejskiej Łodzi.

Miło nam poinformować, że projekt pomnika pamięci Ofiar Intelligenzaktion z Łodzi i okolic naszego gimnazjum zajął I miejsce. Doceniono w nim przede wszystkim: przekaz, prostotę, niskie koszty realizacji, ciekawe umieszczenie pomnika w przestrzeni miejskiej. W kwestiach technicznych wykonania projektu pomagała grupie p. Anna Suchecka – nauczyciel plastyki i techniki.

Po rozdaniu nagród, uczestnicy sesji przejechali autokarami do Lasu Lućmierskiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile pomordowanych.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Warsztaty edukacyjne oraz sesja popularnonaukowa były wydarzeniem towarzyszącym IX edycji społecznej akcji „Zapal znicz pamięci”, poświęconej martyrologii polskich elit na terenach wcielonych do III Rzeszy.

Obejrzyjcie zdjęcia: Galeria 113